Nagyon hasznos, hogy a helyiség világítását pontosan a megfelelő szintre állítsuk be, ami egy adott feladathoz vagy beállításhoz szükséges! Ez azt jelenti, hogy sokféle feladathoz ugyanazok a lámpák használhatók. Ma a fényerő-szabályozók szinte kötelezővé váltak mind a magán-, mind a kereskedelmi terekben.
A lámpák tompító berendezései évtizedek óta léteznek, és először azért vezették be őket, hogy csökkenteni tudják az izzólámpák energiafelhasználását. Az izzólámpák ideje már rég elmúlt, és a LED-izzók foglalták el helyüket a legtöbb otthonban, ezért a fényerő-szabályozók fő célja manapság a megvilágítás mennyiségének állíthatósága. Termékeink csak LED-izzóval használhatók.
Hatalmas választék áll rendelkezésre fényerő-szabályozókból , és sokféle típus közül lehet választani. Ez kihívást jelenthet akkor, ha nem tudjuk pontosan mely fényszabályozók mely fényforrásokkal működnek jól. Két alapvető csoportra lehet bontani a fényerőszabályzókat: AC-dimmer és DC-PWM szabályzók.
A mai blogbejegyzésben az AC-dimmerekkel, vagyis a hagyományos 230V -os LEDizzókhoz használható rendszerrrel ismerkedünk meg.
Először is jó tudni, hogy nem minden izzót lehet szabályozni. Feltétlenül vásároljon szabályozható izzókat, ha az állítható világításra van szüksége.
Másodszor, különböző típusú AC fényszabályozók léteznek, amelyek különböző módon működnek:
– Gombok forgatásával állítható fényszabályozók
– Kapcsoló lenyomásával működő fényszabályzók, melyek a kapcsoló többszöri lenyomásától függően vezetnek elhalványuláshoz, más néven léptetéses szabályzók.
Mindkét szabályzó a fázishasításos elvet követi ahol megkülönböztetünk
- kilépőélnél szabályzót
- belépőélnél szabályzót
Kilépőél vagy belépőél a fázis hasításhoz?
Amikor a fázis hasításáról van szó, két fő kifejezést használnak arra, hogy elmagyarázzák, hogyan történik a szabályzás. Ezek a kifejezések a kilépőél és a belépőél. A két kifejezés közötti fő különbség a váltakozó áramú (AC) hullámnak azon része miatt következik be, amely tompításkor megszakad.
Kilépőél
Kivágja az egyes hullámok fél ciklusának második felét, amely a modern LED-es lámpáknál előnyben részesített lehetőség . Csendesebbek és simábban használhatók.
Belépőél
Kivágja az egyes hullámok félciklusának elülső szélét, ezeket a fényerő-szabályozókat általában halogénlámpák tompítására használták, ezért magas minimális terhelésük miatt nem annyira kompatibilisek a mai LED-technológiával .
Léptetéses szabályzás
A fényerő fokozatának szabályzásához a kapcsolót többször megnyomják a fényerő szintjének megválasztásához. Például az egyik lenyomás bekapcsolja a teljes fényerőt, egy másik lenyomás 50% -kal csökkenti a fényerőt, a harmadik megnyomás pedig kikapcsolja a fényt.